Espoon Hiihtoseura vietti kauden päättäjäisiä 27.4.2023 n. 150 seuralaisen voimin. Seuran puheenjohtaja Patrik ”Pata” Ehrnroothilla oli jälleen ilo kertoa kauden menestyksestä laajalla rintamalla. Juhlassa palkittiin hiihtokauden aikana menestyneitä hiihtäjiä, valmentajien valitsemat ryhmien tsempparit ja Ramirent Lastenhiihtojen hiihtocupin parhaat. Myös seuranmestaruushiihtojen ja syksyn maastojuoksumestaruuksien menestyjät palkittiin. Vuoden valmentajaksi valittiin 10-ryhmän valmentaja Ville Mäkelä. Vuoden EHS:lainen tittelin sai Henri ”Henkka” Hämäläinen. Henkka sekä valmentaa ja toimii kisojen tulospalvelu- ja ajanottotehtävissä että ratkoo tietoteknisiä pulmia, kun muilla menee sormi suuhun.

Eero, Ville, Teemu ja Pata

Tuulahduksen hiihdon kansainväliseltä tasolta juhlaan toivat yllätysvieraat hiihtäjä Ville Ahonen sekä maajoukkueen päävalmentaja Teemu Pasanen. Eero Iso-Tryykäri haastatteli kaksikkoa, jonka jälkeen yleisö sai esittää kysymyksiä. Kysymyksiä riitti ja selvisi mm., että Ville tekee 30 leuanvetoa ilman painoja. Siinä hyvä tavoite kaikille huipulle tähtääville!

Kauden parhaat ryhmittäin Tsempparit
HS14 Anni Jantunen Henrik Ahoniemi 10-ryhmä Tuomas Kantola
HS16 Ebba Miettinen Aapo Väliharju 12-ryhmä Mitja Riikonen
Nuoret Silva Kemppi Topias Kemppi HS14 Eero Holmberg
YL Ida Haapala Miika Heikkilä HS16 Joona Soini
Erityismaininta (4 NSM mitalia, vaikka Anton on vielä HS-ikäinen) Anton Kemppi Nuoret Aleksi Murtoniemi

 

Nuorten SM-mitalistit Mitaleja (henk.koht. ja viestit) HS-mitalistit Mitaleja (henk.koht. ja viestit)
Silva Kemppi 5 Anni Jantunen 2
Selene Rossi 5 Henrik Ahoniemi 1
Anton Kemppi 4 Maisa Tahvanainen 1
Topias Kemppi 3 Emilia Tulokas 1
Pyry Riissanen 3
Anton Packalén 2
Annu Virtanen 2
Pinja Aaltonen 2
Vilja Kauranen 2
Alina Virtanen 1
Leevi Tarjanne 1
Emmi Nieminen 1