Espoon Hiihtoseura järjesti seurahistoriansa ensimmäiset arvokisat 8-10.3.2024 Leppävaaran Urheilupuistossa. Nuorten SM-hiihdoissa kilpaili päivittäin 320–360 nuorta 17–23-vuotiasta  hiihtäjälupausta Leppävaaran vaativilla FIS-laduilla.

Oman seuran edustus oli vahvaa: perjantain vapaan 10 km väliaikalähtökilpailuun osallistui 29 EHS:n hiihtäjää, lauantain perinteisen sprinttiin 25 EHS:laista ja päätöspäivän perinteisen 10 km kisaan 26 Espoon Hiihtoseuran nuorta. EHS:n hiihtäjät nappasivat 8 mitalia ja useita sijoituksia 10 joukkoon.

 

Kilpailunjohtajana toimi Matti Heikkilä ja järjestelytoimikunnan puheenjohtajana EHS:n puheenjohtaja Patrik Ehrnrooth. Kilpailujen onnistuneesta toteuttamisesta vastasi yli 100 ammattitaitoista talkoolaista päivittäin. Yhteistyö Espoon kaupungin kanssa oli koko kisaprojektin ajan tiivistä, yhteistyö saumatonta ja lopputulos loistava. Espoon Hiihtoseura sai laajalti kiitosta järjestelyistä ja olosuhteista. Kannustusta tuli myös jatkossa järjestää arvokilpailuja!

Kuin kruunuksi kisoille, aurinko helli katsojia ja ladut olivat erinomaisessa kunnossa yöpakkasen jäljiltä päätöspäivän perinteisen kisassa. Onnistuneista kisoista kiitämme myös tukijoitamme Helkama, Snowsecure, Finnfoam, Iittala, Wello2, K Citymarket Iso-omena, Rexskiwax, Rossignol, Terveystalo, Nordic Hand Clinic, Noname, Kallesport, Viking-Hinaus, D-FENS, BTA engineering ja Espoo liikkuu.

 

Espoon hiihtoseuran mitalistit NSM24 kisoissa:

10 km vapaa
N20 1. Silva Kemppi, 3. Annu Virtanen
M17 2. Anton Kemppi

Sprintti perinteinen
M20 1. Anton Packalén, 3. Leevi Tarjanne
N20 2. Silva Kemppi

10 km perinteinen
M17 1. Anton Kemppi
N20 2. Silva Kemppi

Tulokset https://espoonhiihtoseura.fi/tulokset/NSM24/
Tallenteet kisojen livelähetyksistä https://youtube.com/@ehshiihto?si=OsyVizTDISSuvtGQ
Kilpailusivut https://hiihtoliitto.fi/tapahtumat/nuortensmhiihdot/espoo/