Espoon hiihtoseuran kevätjuhlaa vietettiin 7.5.2024 Espoon Valhallassa. Paikalla oli toista sataa hiihtäjää ja huoltajaa. Seuran puheenjohtaja Patrik “Pata” Ehrnrooth kiitti jäsenistöä aktiivisesta ja onnistuneesta talvesta. Maaliskuussa Espoon Hiihtoseura järjesti ensimmäiset arvokilpailunsa: 3-päiväiset Nuorten SM-hiihdot onnistuivat hienosti. Kiitos kuuluu aktiiviselle ja ammattitaitoiselle talkooporukalle, Espoon kaupungille ja sidosryhmille. Lastenhiihdoissa tehtiin jälleen uusi ennätys: 973 lasta hiihti maaliin yhteensä 5 osakilpailussa, joihin osallistui 466 2–14-vuotiasta lasta.

Lastenhiihtojen palkittuja

Juhlassa palkittiin kauden aikana menestyneitä hiihtäjiä, valmentajien valitsemat tsempparit, mestaruushiihdoissa menestyneet sekä Lastenhiihtojen Hiihtocupin 3 parasta / sarja. Vuoden valmentaja -palkinnon sai Sami Tahvanainen, joka toimi kuluneella kaudella HS14-ryhmän päävalmentajana ja siirtyy nyt valmentajaksi HS16-ryhmään. Vuoden EHS:laisena palkittiin Pi Yli-Penttilä, joka on toiminut pitkään 10-ryhmän päävalmentajana sekä myös mm. NSM-kilpailusihteerinä.

Vuoden valmentaja Sami Tahvanainen ja vuoden EHS:lainen Pi Yli-Penttilä

 

Tsempparit Kauden parhaat ryhmittäin
(Paras henk.koht. tulos HS-kisassa/ SM-kisassa)
10-ryhmä Mikael Räisänen HS14 Mette Miettinen
Viljam Veikkola
12-ryhmä Eetu Väliharju HS16 Anni Jantunen
Henrik Ahoniemi
HS14 Neela Hämäläinen Nuoret Silva Kemppi Anton Kemppi
HS16 Lumi Miettinen Yleinen Pinja Aaltonen
Miika Heikkilä
Nuoret Siiri Sumanen

 

Nuorten
SM-mitalistit
Mitaleja (henk.koht. ja viestit) HS-mitalistit Mitaleja (henk.koht. ja viestit)
Silva Kemppi 6 Henrik Ahoniemi 2
Annu Virtanen 4 Silja Tahvanainen 1
Leevi Tarjanne 3 Neela Hämäläinen 1
Anton Kemppi 3 Metti Miettinen 1
Selene Rossi 2 Meri-Tuuli Hane 1
Anton Packalén 2 Ebba Miettinen 1
Noora Nummila 1 Anni Jantunen 1
Maisa Tahvanainen 1 Eemil Veikkola 1
Emilia Tulokas 1 Evert Ikonen 1
Heikki Sumanen 1